
danny steggerda danny's dagboek 2006-2010
© Danny Steggerda
Danny Steggerda heeft geen alledaags leven – hij is schizofreen en door die beperking ziet zijn leven er aanzienlijk anders uit dan dat van een gewone werkende Nederlander. Zijn getekende dagboek is dan ook niet echt lichte kost, want Danny heeft last van depressies, en hij beweegt zich, om maar een eufemisme te gebruiken, niet echt gemakkelijk door het leven.
Toch weet hij je in zijn dagboeken een kijkje in zijn leven te geven dat niet alleen verhelderend is – je kijkt door de ogen van een schizofreen, om het maar even cru te zeggen – maar ook intiem en openhartig. Steggerda tekent echt een dagboek waarin hij zichzelf blootgeeft, met alle ellende die daar soms bijhoort, met alle twijfels waar het vriendinnen en relaties betreft, maar ook met zelfspot en humor.
Een paar kanttekeningen moet ik daar wel bij maken voor de gemiddelde stripliefhebber. Steggerda is niet echt een geweldig goede tekenaar. Denk aan een Claire Bretecher, waar ook de teksten belangrijker waren dan de tekeningen, dan kom je een beetje in de buurt, maar Steggerda heeft als tekenaar iets minder talent dan Bretecher. Verder tekent Steggerda de teksten zelf ook, en dat betekent in de praktijk dat je vaak echt je best moet doen om zijn handschrift te ontcijferen. Meestal is dat geen probleem, maar het kost soms wat moeite.
Maar als je over die twee bezwaren heen durft te stappen, dan stap je met de dagboeken van Danny Steggerda een bijzondere wereld in, die door Steggerda op een bijzondere manier voor je ontsloten wordt. Geen zielig verhaal, maar het verhaal van een schizofrene man die zijn weg in het leven zoekt, met vallen en opstaan. Blijft over: een indrukwekkend boek!
- Danny Steggerda – Danny’s Dagboek 2006-2010 – Uitgeverij Tobi Vroegh – ISBN 9789078761518
- Bestel het boek hier bij een bekende webwinkel: Danny’s Dagboek