
halfdan pisket deserteur
© Halfdan Pisket, uit Deserteur
Deserteur is de titel van het eerste deel van een trilogie. Halfdan Pisket verstripte op een indrukwekkende en indringende manier het leven van zijn vader, die opgroeide in een welvarende familie in een dorp in het grensgebied tussen Turkije en Armenië.
Zijn Turkse vader is een fervent aanhanger van Atatürk, zijn moeder is Armeens. In het ogenschijnlijk rustige dorp broeit het onderhuids behoorlijk, wat naar voren komt als de vriend van de vader op het dorpsplein vermoord wordt voor iets tamelijk futiels.
Hij woont in wat Armando “schuldig landschap” zou noemen – skeletten van vorige oorlogen liggen nog langs de wegen. Het Turkse leger bewaakt de dichtbij gelegen grens, en de vader moet ook in dienst bij de “gezichtslozen”, zoals de soldaten hier genoemd worden. Hij deserteert uiteindelijk, met verstrekkende gevolgen.
De strip is getekend in een strakke zwart-witstijl die wat doet denken aan Hugo Pratt, maar het verhaal van Pisket is aanzienlijk grimmiger en somberder, en zeker niet voor de zwakkeren van hart. Het is een verhaal dat er behoorlijk inhakt en waar je niet echt vrolijker van wordt, laten we het zo maar zeggen. Maar dat neemt niet weg dat we blijven bij de constatering dat we hier te maken hebben met een buitengewoon indringende strip die veel indruk maakt.
- Halfdan Pisket – Deserteur – Uitgeverij SubQ – ISBN 9789021403274
- Bestel het boek hier bij een bekende webwinkel: Deserteur