ravard en rabaté didier, het 5e wiel aan de tractor
Pascal Rabaté is een stripmaker die ik veel te laat ontdekte en die ik nu met terugwerkende kracht aan het ontdekken ben. En omdat kwaliteit niet genoeg in de spotlight gezet kan worden hier dus aandacht voor een strip waavoor Rabaté in 2017 het scenario schreef, en waar François Ravard de perfecte tekeningen bij maakte.
Didier, het 5e wiel aan de tractor is het verhaal van de gezette, 45 jaar oude Didier, die met zijn zus op een boerderij woont. We zien hem in het begin van het verhaal als hij bij de dokter denkt dat aambeien betekenen dat hij niet lang meer te leven heeft, en als hij zich beklaagt over het feit dat hij nog nooit echte liefde heeft gekend geeft de dokter hem het adres van een dating-site, waar hij vervolgens een aandoenlijk eerlijk profiel aanmaakt onder het mom “Ik weiger te liegen over de koopwaar”.
We hebben dan ook al gezien hoe hij bij een veiling van een failliet gegane boer, waar hij een tractor, koeien en een maaimachine zou kopen volledig de mist in ging en zoveel medelijden met de boer had dat hij die met hem mee naar huis bracht.
Dat laatste levert uiteindelijk weer een onverwachte situatie op, want de zus van Didier en de boer kunnen het goed met elkaar vinden, en ze passen samen het profiel van Didier aan, zodat hij nu als “atypisch krachtmens” een grappige vrouw zoekt voor een serieuze relatie. Als daar dan ook nog eens een reactie op komt raakt Didier in paniek, maar zijn zus dwingt hem om naar de afspraak te gaan, wat tot hilarische taferelen leidt.
Het verhaal neemt nog wat onverwachte wendingen, die allemaal geloofwaardig zijn en horen bij de gewone, aardige mensen die hier geportretteerd worden. Een aandoenlijke knusstrip, dat is misschien wel de beste omschrijving, als dat niet te onnozel klonk, want het gaat veel dieper dan dat. Hier worden gewone levens neergezet op een manier die je echt doen meeleven. Een heerlijk boek, en opnieuw een bevestiging dat Rabaté en Ravard geen slechte strip kunnen maken.
- Ravard en Rabaté – Didier, het 5e wiel aan de tractor – Concerto Books – hardcover
- Bestel het boek hier via een bekende webwinkel: Didier, het 5e wiel aan de tractor





© tekst en scenario Pascal Rabaté, tekeningen François Ravard 2019 Concerto Books