
steve mccurry lezen

Chiang Mai, Thailand

Chiang Mai, Thailand

Rangoon, Myanmar
© Steve McCurry
Foto’s van lezende mensen zijn altijd boeiend om naar te kijken. Dat maakte het boek On Reading van de fotograaf André Kertesz ook zo aandoenlijk – al die mensen die soms in alle chaos en alle drukte stil en geconcentrreerd in hun eigen wereld zitten met een boek. Die kalme concentratie, die innerlijke rust, die zie je ook weer terug in de foto’s die Steve McCurry verzamelde van lezende mensen. Hij maakte er een eerbetoon aan Kertesz van, die hij in zijn voorwoord nadrukkelijk noemt, maar de wereld van McCurry is nog iets groter en kleurrijker dan die van Kertesz. En soms heb je het gevoel dat je bijna naar een schilderij van Vermeer zit te kijken, zo mooi verstild zit iemand dan te lezen.
In het boek is ook nog een boeiende introductie te vinden van reisschrijver Paul Theroux, die het vooral heeft over zijn eigen leeservaringen. Dat is een mooi verhaal, vind ik, vooral omdat hij op dezelfde manier lijkt te lezen als ik – als je één bijzonder goed boek hebt gelezen van een schrijver wil je ook alles van én over die schrijver lezen. Je leest dan dus eigenlijk geen boeken, maar schrijvers. Zo heb ik toch al heel wat schrijvers vrijwel compleet in de kast staan, al ziet de rij namen er opmerkelijk anders uit dan die van Theroux, al zitten er een paar overlappingen in (Flann O’Brien, Faulkner). Theroux zelf vond ik, na twee pogingen, een overschatte reisschrijver, een arrogant en elitair baasje, maar dit stuk vond ik dan weer zo goed dat ik hem misschien een derde kans moet geven.
Omdat McCurry zijn lezers over de hele wereld heeft gefotografeerd is het wel mooi dat zijn boek Lezen nu ook door Oxfam Novib is uitgekozen als boek van de maand. Je kunt het dan ook bestellen in de webshop van Oxfam Novib, waar je ook een abonnement kunt nemen op hun boekenabonnement – je krijgt dan afwisselend een fotoboek, een roman of een kookboek, altijd kwalitatief zeer goed, en het mes snijdt aan twee kanten – je steunt OXFAM Novib er ook nog eens mee. OXFAM Novib steunt projecten in ontwikkelingslanden die erop gericht zijn mensen uit de armoede te helpen door ze een zelfstandig bestaan te bieden.
- Steve McCurry – Lezen – met een voorwoord van Paul Theroux – Fontaine Uitgevers – OXFAM Novib – ISBN 9789059567023
- Je kunt het boek natuurlijk ook gewoon bestellen bij een bekende webwinkel: Lezen