#vincentmentzel handpalmfotografie
Fotograaf Vincent Mentzel is zeker niet de eerste of de enige beroepsfotograaf die meteen de mogelijkheden van de iPhone onderkende. Het was al snel duidelijk dat de technische kwaliteit van de foto’s die je met dat mobieltje maakte niet slecht was, en het formaat had allerlei bijkomende voordelen. Zo kun je altijd net doen of je even je mail zit te checken terwijl je ondertussen ongegeneerd foto’s zit te maken. Er zijn collega’s die Mentzel er van verdenken dat hij zijn iPhone eigenlijk nergens anders voor gebruikt.
In 2007 schafte Vincent Mentzel zijn eerste iPhone aan en met dat kleine platte scherm in de hand zocht hij, als de goede fotograaf die hij altijd al was, naar verrassende en ongewone beelden, vooral van de mensen die hij nu vrijwel ongemerkt tot heel dicht bij kon benaderen. Het zijn foto’s die het uitstekend doen op Instagram en Faceboek, maar gelukkig heeft Martien Frijns van M10Boeken de gelegenheid gekregen er nu ook een fysiek boek van samen te stellen.
Dat is een fraai, handzaam boek geworden dat lekker in de hand ligt en waar je eindeloos in kunt blijven bladeren. Blijf vooral ook regelmatig even stilstaan bij de intieme portretten die Mentzel maakte, want hij weet mensen op de meest onbevangen momenten te vangen, en dan zie je iemand toch even helemaal anders dan wanneer hij of zij staat te poseren.
Wim Pijbes en Stephan Vanfleteren maken in korte teksten heel goed duidelijk waarom Mentzel zo’n goede fotograaf is, en Sanne van Hassel en Ernest van der Kwast, die net als Mentzel Rotterdammers zijn, vertellen over de band met die stad. Maar verder zijn het toch vooral de foto’s die het overweldigende verhaal vertellen in dit prachtboek.
- #Vincentmentzel – handpalmfotografie – M10Boeken – 312 pagina’s – Luxe paperback, in kleur, Zwitserse bindwijze, 12 x 18,5 cm – € 29,50
- Bestel het boek bij je lokale boekwinkel of rechtstreeks bij Uitgeverij M10Boeken

Vincent Mentzel zelfportret, in een kunstwerk van Anish Kapoor, Tetaf (Maastricht, 2017).

Anton Beeke, Jeroen Henneman en Rudi Fuchs (Rotterdam 2016)

Familiefoto in Arles, Frankrijk 2022
© Vincent Mentzel 2025 M10Boeken