
yves velter beïnvloeiingen
De allermooiste kunstboeken worden al een tijd in België gemaakt, door MER Paper Kunsthalle. Kunstenaars krijgen daar op maat het meest perfecte boek aangeleverd dat ze zich maar kunnen wensen, en als kunstliefhebber benadert het vasthouden van zo’n boek het zien van de kunst van de kunstenaar in een museale setting aardig, vind ik zelf.
Neem Beïnvloeiingen van Yves Velter – het begint ermee dat je de titel van het boek en de naam van de kunstenaar alleen op de rug van het boek zult vinden. De voorkant is een wit vlak met zwarte stippen. Dat wil zeggen – in het witte karton zijn witte gaatjes gestanst waardoorheen je het zwarte schutblad ziet. Die gaatjes voel je dus ook meteen als je het boek vastpakt. Daar begint het dus al.
De kunst van Velter lijkt simpel – je ziet veel mensen zonder gezicht – vaak is het gezicht vervangen door een raster, soms vind je in plaats van een gezicht een geschreven tekst – verstilde beelden, maar ook verontrustende beelden. Het gaat steeds over eenzaamheid, moeizame communicatie, onmacht en kwetsbaarheid. Velter lijkt me geen vrolijke man – het lijkt er sterk op dat hij er van uitgaat dat echte communicatie en echt contact zeldzame fenomenen zijn in onze tijd.
Het lichaam lijkt voor Velter ook een behoorlijke ballast te zijn – de goudkotser of de inktkotser willen vooral ook van de last van dat lichaam af, lijkt het wel. En toch zijn er ook intrigerende lichtpuntjes, bijna letterlijk – The Driftster, die van ons wegloopt met een oplichtende onderkant van haar voet. Zo zijn er meer werken die intrigeren, omdat ze laten zien hoe Velter aan het zoeken is in zijn eigen universum.
Beïnvloeiingen van Yves Velter is niet alleen een prachtig uitgevoerd boek, het is ook nog eens intrigerend en fascinerend – een boek dat je uitdaagt om de wereld van Velter uitgebreid te gaan verkennen.
- Yves Velter – Beïnvloeiingen – MER – ISBN 9789492321817
- Bestel het boek hier bij een bekende webwinkel: Beïnvloeiingen

Yves Velter – Simone de Beauvoir, Act I, 2016, Acryl, Chinese inkt, pigment, potlood, kopie van brief van Trees, glas op canvas 50 x 40 cm

Yves Velter – Fluisteradem, 2013, Acryl, Chinese inkt, pigment, potlood, hardboard op canvas 200 x 200 cm

Yves Velter – The Drifster, 2016, Acryl, chinese inkt, pigment, potlood, plexiglas, ledlamp, batterijen op canvas 140x110cm
© Yves Velter 2018 MER