Marc Malempré en Rémi Decker doken in de archieven en vonden er een verzameling Luikse “cramignons” van zo’n honderdvijftig jaar geleden, die toen verzameld werden naar aanleiding van een wedstrijd die georganiseerd werd door de Luikse gemeenschap voor Waalse Literatuur. Ze komen uit een traditie van Waalse dorpszangers, en als je nu de neiging hebt om je gapend af te wenden wil ik je toch aanraden eerst eens te gaan luisteren naar wat beide heren hebben opgeduikeld, en vooral wat ze met dat materiaal gedaan hebben.

Want die Waalse volksliedjes hebben waarschijnlijk nog nooit eerder zo energiek en fantastisch geklonken als hier. De samenzang van Malempré en Decker is om te beginnen al huiveringwekkend mooi, maar de arrangementen zijn dat niet minder, en brengen de liedjes volledig naar onze tijd, hoewel de instrumentatie op papier traditioneel klinkt: gitaar, viool, fluit en doedelzak. Er werden ook wat gasten uitgenodigd (onder meer Martin de Roos, Florence Bailly en Olivier Poumay) die op percussie, accordeon, cello, mondharmonica en zang perfect aansluiten, en op een bepaald moment horen we zelfs de Koninklijke Fanfare Verenigde Vrienden van Wolfsdonk.

Toch heb je geen moment het gevoel dat je hier naar muziek van anderhalve eeuw oud zit te luisteren, integendeel, dit klinkt allemaal zeer nieuw, energiek, fris en opwindend. De folkplaat van het jaar, wat mij betreft!

Klik op het driehoekje om het fragment te beluisteren.