Drummer en componist Sdrjan Ivanovic werd geboren in Sarajevo, verhuisde op zijn elfde vanwege de oorlog naar Griekenland, woonde een tijd in Nederland, waar hij met zijn Blazin’ Quartet de Dutch Jazz Competition won in 2008, waarna hij naar Parijs verhuisde waar hij een andere band samenstelde waarmee hij een wonderbaarlijk mooi album maakte, Modular.

COSMOGONIE is inmiddels al zijn vijfde album, en het is een suite geworden, op het album verdeeld over dertien nummers, die zijn geïnspireerd op het scheppingsverhaal uit de oude Griekse mythologie.
Ivanovic componeerde en is niet alleen de drummer maar ook de leider van dit Blazin’ Quartet, waarin we verder de volgende internationale bezetting zien:  de Griekse trompettist Andreas Polyzogopoulos, de Italiaanse gitarist Federico Casagrande  en de Bulgaarse contrabassist Mihail Ivanov.

In talloze verhalen uit verschillende culturen wordt de oorsprong van het bestaan beschreven. De klassieke Griekse mythologie schetst een sterk antropocentrisch universum waarin de oerelementen – Chaos, Nacht, Dag, Aarde en andere – geen abstracte krachten zijn, maar wezens met menselijke
eigenschappen. Ze denken, voelen en handelen net als wij.

In Cosmogonie gaan dertien originele composities met elkaar in dialoog en hoewel elk stuk als een op zichzelf staand werk kan worden beschouwd, komen ze pas volledig tot hun recht binnen één enkele, uitgebreide muzikale reis – ontworpen om je erin onder te dompelen in plaats van af te leiden. Een suite dus, waarbij de spanningsboog inderdaad volmaakt is tot het eind. Een paar fragmenten er uit pikken is dan eigenlijk een doodzonde, maar toch laat ik je hier drie fragmenten horen, zodat je een beetje een idee krijgt van deze fenomenale muzikale reis.

Luister hier naar een paar fragmenten: